Italijanima ne dirajte u espreso, picu, pastu i – fudbal.
Evropski šampion iz Engleske 2021. godine otišao je u Nemačku sa verom da može da odbrani titulu, iako su Italijani ‘na mišiće’ prošli grupu.
„Kada je Italija četvrti put postala prvak sveta 1982. godine u Španiji, pobedivši u finalu nemačku reprezentaciju, tada je fudbal postao sport sa kojim se narod identifkuje“, kaže Andrea Riskazi, sportski novinar RAI televizije, za BBC na srpskom.
„Tih godina, zemlja borila sa terorizmom i ta pobeda italijanske reprezentacije je bila kao svetla tačka u tunelu, a od tada fudbal postaje simbol za jedinstvo“, kaže on.
- Italija je šampion Evrope, Donaruma rastužio Engleze
- Od sreće do očaja, od tuge do radosti – „It’s coming to ROME“
- Dan kada je Italija stala zbog fudbala
Na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj, Italija je u teškoj grupi sa trostrukim evropskim prvakom Španijom, vicešampionom sveta iz 2018. Hrvatskom i nepredvidom Albanijom.
Iako su mnogi u Italiji svesni da odbrana titule evropskog prvaka neće biti laka misija, uzdaju se u jedno ime: selektora Lućana Spaletija.
Pripremili smo kompletan raspored svih utakmica na Evropskom prvenstvu koji možete da preuzmete i odštampate sa OVOG LINKA.
Azuri umeju da iznenade, i pozitivno i negativno
„It’s coming to ROME„, glasio je slogan u euforičnoj Italiji posle osvajanja titule evropskog prvaka, što je bilo zadirkivanje Engleza koji su se nadali uspehu na svom terenu i koji su pevali: „It’s coming HOME“ (Trofej dolazi kući).
Međutim, godinu dana nakon, po mnogima neočekivanog trijumfa, Italijani su ponovo iznenadili, ali negativno: nisu se kvalifikovali za Svetsko prvenstvo u Kataru 2022, što je bio šok.
Sada su očekivanja umerena.
„Nije nemoguće da Italija trijumfuje, iako postoje jače reprezentacije.
„Italijani umeju da iznenade kada se od njih to najmanje očekuje, kao na prošlom prvenstvu“, kaže Klaudija Garsija, portugalska sportska novinarka i dopisnica iz Italije, za BBC na srpskom.
Dodaje: „Spaleti je jedan od najboljih italijanskih trenera“.
Ko je Lućano Spaleti?
Često osporavan i potcenjivan, Spaleti je mnogima zapušio usta osvajanjem titule prvaka Italije sa Napolijem u sezoni 2022/23.
U Napulju su na tu titulu čekali 33 godine, još od vremena kada je svetloplavi dres nosio legendarni Argentinac Dijego Armando Maradona.
Nakon što je 1993. završio igračku, Spaleti je počeo trenersku karijeru.
Od 1994. do 1998. godine bio je trener Empolija, sa kojim je ušao u Seriju A, a vodio je i Sampdoriju, Veneciju, Udineze i Ankonu.
Potom je bio trener Rome, gde je za četiri godine osvojio dva Kupa Italije i Superkup Italije 2007. godine.
Od 2021. do 2023. godine bio je trener Napolija, gde je od prokaženog i kritikovanog, došao do statusa obožavanog.
Kada je sa Napolijem osvojio titulu, strastveni navijači ovog kluba su ga iznenadili – vratili su mu volan i diskove ukradene iz njegovog automobila fijata pande, koje su prethodno ukrali, nezadovoljni kako je vodio ekipu pre šampionske sezone.
„Za mene je važno da, kad se vratimo u Italiju, od mog naroda čujem: ‘Ponosni smo na vas'“, rekao je Spaleti uoči EP u Nemačkoj.
Riskazi, novinar RAI televizije, kaže da je sada teško prognozirati da li Italija može da odbrani titulu i da sigurno ima boljih ekipa, kao što su Nemačka, Francuska i Engleska.
„Međutim, ako neko može da odvede Italijane do pobede, to je sigurno trener Spaleti“, dodaje.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Spaletijev tim za odbranu titule
Spaleti, koji je u septembru prošle godine preuzeo nacionalni tim, nasledivši Roberta Manćinija, započeo je novi projekat.
Ali, tim za EP u Nemačkoj je bitno drugačiji od onog koji je osvojio titulu prvaka Evrope.
Na širem spisku, samo su desetorica igrača koji su doneli drugu evropsku titulu Italiji.
Spaleti je iznenadio mnoge uoči prvenstva, izostavivši napadača rimskog Lacija Ćira Imobilea, vezistu Juventusa Manuela Lokatelija, kao i Marka Veratija, bivšeg fudbalera Pari Sen Žermena, sada igrača katarskog Al Arabija.
Samo nekoliko minuta po objavljivanju šireg spiska, Lokateli je na Instagram storiju objavio crnu pozadinu bez ijedne reči.
Osim Lokatelija i Veratija, u veznom redu nema ni Federika Bernardeskija, Matee Pesinija.
Naravno, bilo je jasno da neće biti ni veterana Đorđa Kjelinija i Leonarda Bonućija.
Italija se može pohvaliti obiljem vrhunskih defanzivaca i veznih igrača, ali njihovi napadači tek treba da pokažu potencijal na velikim turnirima.
Igrači kao što su Đakomo Raspadori, Mateo Retegi i Đanluka Skamaka mogu da stvaraju probleme rivalima, ali ono na šta se računa su vezni igrači i udarci van šesnaesterca.
Međutim, upravo je slaba realizacija bila ključna što Italije nije bilo na Mundijalu u Kataru.
Mesto među stativama je zagarantovano Đanluiđiju Donarumi (Pari Sen Žermen), najzaslužnijem što je Italija podigla pehar u Engleskoj i koji je tada proglašen za najboljeg igrača.
Odbrana je možda i najjača snaga Italije – Đovani Di Lorenco (Napoli), Đanluka Mansini (Roma), Federiko Dimarko (Inter), Andrea Kambijaso (Juventus).
Neposredno uoči EP-a, Spaletija je zadesio problem: Frančesko Aćerbi iz šampionskog Intera je otpao zbog povrede, pa je umesto njega pozvan Federiko Gati iz Juventusa.
Iako nije kapiten Azura, Di Lorencova uloga kapitena Napolija ga čini uglednim liderom među saigračima.
U suštini, Di Lorenco liči na Đanluku Zambrotu, koga mnogi smatraju najistaknutijim odbrambenim krilnim igračem u istoriji Italije.
Stameni Mansini ne samo da izaziva strahopoštovanje protivničkih napadača, nego ume i da postigne gol, posebno glavom.
Po stilu igre, Dimarko podseća na čuvenog Brazilca Roberta Karlosa.
Može da igra i na levom i na desnom beku, a jedna od jačih karakteristika su mu slobodni udarci.
Vezni red će predvoditi Lorenco Pelegrini (Roma), Nikolo Barela (Inter Milano), Žoržinjo (Arsenal).
Za Barelu, koji se etablirao kao najbolji vezni fudbaler italijanske lige, iskusni trener Marčelo Lipi rekao je da je italijanska zvezda koja sija.
Sve pohvale za njega ima i legendarni igrač Milana Andrea Pirlo.
„Dve stvari koje Italijani vole kod veznih igrača su intelekt i stara glava na mladim ramenima – neko ko može da izdrži pritisak i igra smireno. To je ono što Barela ima“, rekao je Pirlo.
U napadu se očekuju Federiko Kjeza (Juventus) i Nikola Zaniola (igrač engleske Aston Vile na pozajmici iz turskog Galatasaraja).
Ne treba isključiti ni 24-godišnjeg Đakoma Raspadorija iz Napolija, koji podjednako dobro koristi i desnu i levu nogu, a može da igra i na pozicijama drugog napadača, centarfora, pa i krila.
Ili Matea Retegija iz Đenove, koji je vrlo okretan i tehnikom podseća na Roberta Bađa.
Dodatno Spaletijevo iznenađenje je bio i poziv 22-godišnjem Rikardu Kalafjoriju, defanzivcu Bolonje i zvezdi u usponu.
Spaleti je u širi spisak uvrstio i 23-godišnjeg vezistu Juventusa Nikolu Fađolija, koji je ove sezone igrao samo 358 minuta.
Nije ga bilo na terenu sedam meseci zbog kazne i skandala oko klađenja.
Pogledajte video: Kako se Italija radovala, a Engleska tugovala
Fudbal kao način života
U Italiji se polako pravi navijačka groznica oko Evropskog prvenstva u Nemačkoj.
Neposredno uoči Eura, najviše se pričalo o 20. tituli milanskog Intera, promenama trenera, ali pre svega o fudbalskoj bajci Atalante i majstorskom vođenju vremešnog trenera Đanpjera Gasperinija, koji je u 66. godini osvojio prvi trofej u trenerskoj karijeri.
Klub iz Bergama, grada koji je bio teško pogođen pandemijom korona virusa pre nekoliko godina, osvojio je prvi evropski trofej u klupskoj istoriji.
U finalu Lige Evrope u Dablinu je deklasirao Bajer iz Leverkuzena 3:0.
Miloš Milošević navija za Atalantu od 2016. godine, od kada se iz Novog Sada, drugog najvećeg grada u Srbiji, preselio u Bergamo.
„U Novom Sadu sam navijao za Vojvodinu, i dalje volim taj klub, ali srpski fudbal tone sve dublje kako godine prolaze, pa ga tako i ja sve manje pratim“, kaže Milošević za BBC na srpskom.
„Po preseljenju u Italiju, Atalanta mi se nametnula kao logičan izbor. Neverovatno koliko su ljudi ovde privrženi svom fudbalskom klubu, i to me je definitivno kupilo.“
Na 50 kilometara od Bergama je Milano, industrijski motor Italije, centar ovdašnje mode.
Ali i grad koji je dom dva fudbalska velikana – Intera i Milana.
U centru Milana, u pabu „Fudbal“, redovno se okupljaju navijači dva kluba.
„Pab postoji od 1997. godine, i osim naših navijača, najredovniji gosti su nam Englezi, ali i drugi“, kaže Federiko Tomineti, menadžer lokala, za BBC na srpskom.
„Nikada nije bilo incidenata. Poneka psovka je uobičajena“, kaže i dodaje da će se tokom EP raditi u tri smene.
Za Mikelea Novagu, Inter je i porodica i dom.
„Uvak sam išao sa ocem na utakmice. On više nije živ, ali kada god idem na stadion, i on je sa mnom“, priča za BBC na srpskom Novaga koji je novinar, ali ne prati profesionalno fudbal.
Iako se italijanski fudbalski zaljubljenici pre svega identifikuju sa klubom, kada igra reprezentacija, svi su pod istom zastavom i himnom.
„Naravno da ću da gledam utakmice. Iako je Spaleti odličan trener, iskreno mislim da nismo u poziciji da odbranimo titulu evropskog prvaka“, kaže Novaga.
I neki od navijača Juventusa nisu preterani optimisti.
„Nismo među najboljim timovima na Euro 2024.
„Ali trener Spaleti može čuda da napravi, tako da nije nemoguće i da pobedimo“, kaže vatreni juventin Džošua Evanđelista za BBC na srpskom.
Jedno je sigurno: Italijane nikada ne treba otpisivati.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Skorašnji komentari