BBC

Viši sud u Nišu ponovo osudio Andrija Naumova, bivšeg ukrajinskog obaveštajca, na godinu dana zatvora

BBC
Naumov (desno) po izlasku sa ročišta

Slučaj Andrija Naumova, ukrajinskog državljanina i nekadašnjeg obaveštajca, koji se u Srbiji tereti za pranje novca, ni posle dve godine nije dobio epilog.

Posle odluke Apelacionog suda u Nišu od januara 2024. da poništi prvostepenu presudu kojom je osuđen na godinu dana zatvora, niški Viši sud ga je 11. oktobra ponovo osudio na istu kaznu, rekao je njegov advokat Edvin Prelić, za BBC na srpskom.

Nova odluka Višeg suda, međutim, ne znači da je Naumov, koji je pušten iz pritvora decembra 2023. godine, bez daljih pravnih mogućnosti.

Njegov advokat kaže da će se ponovo žaliti Apelacionom sudu i nada se da će ova presuda Višeg suda biti odbačena, ali ako bude drugačija, najavljuje da će ići na Vrhovni sud.

Naumov, koji je na slobodi, ali ne sme da napusti Srbiju, ranije se izjasnio da nije kriv i naglasio da se radi o porodičnom novcu.

Bivši general i visoki funkcioner Službe bezbednosti Ukrajine (SBU), pokušao je 7. juna 2022. godine da na Graničnom prelazu Preševo pređe iz Srbije u Severnu Makedoniju vozilom u kojem je bilo 592.000 evra, 120.000 dolara i dva smaragda.

Protiv Naumova su u Srbiji vođena dva odvojena postupka.

Jedan zbog pranja novca, koji je još u toku, a drugi po zahtevu Ukrajine da ga Srbija izruči, što su srpski sudovi odbili.

Pošto je napustio Ukrajinu neposredno pre početka ruske invazije, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski ga je nazvao izdajnikom.

Zbog čega se sudi Naumovu?

Viši sud u Nišu je 29. septembra 2023. godine prvostepeno je osudio Naumova na godinu dana zatvora zbog pranja novca, vreme koje je do tada već bio gotovo odslužio u pritvoru.

Obrazlažući presudu, predsednik sudskog veća Aleksandar Teodosić rekao tada da je „dokazano krivično delo pranja novca“.

„Po zahtevu Višeg javnog tužilaštva u Viši sud je iz Ukrajine stigla potvrda da se protiv Naumova vodi postupak zbog nekoliko krivičnih dela, što je za sud bio dovoljan dokaz da novac potiče iz kriminalnih delatnosti“, rekao je tada Teodosić.

U međuvremenu, Naumov je pušten da se brani sa slobode i žalio se na prvostepenu presudu, pa je Apelacioni sud u januaru 2024. godine vratio predmet Višem sudu na ponovno razmatranje.

Apelacioni sud je tada posumnjao u nalaz ranijeg finansijskog forenzičara da novac koji je pronađen kod Naumova prilikom hapšenja potiče iz kriminalnih aktivnosti.

Nalaz tog forenzičara tužioci su koristili kao ključni dokaz protiv Naumova.

Prelić, advokat Naumova, kaže da je Viši sud u Nišu u maju 2024. naložio novo finansijsko veštačenje i taj novi „veštak, kojeg je sud sam birao, utvrdio je da je novac pronađen kod Naumova zakonski stečen“.

„Zato je današnja presuda Višeg suda (oktobar 2024.) o kažnjavanju Naumova neispravna i nezakonita i ponovo ćemo se žaliti Apelacionom sudu“, kaže advokat Ukrajinca za BBC.

Dodao je da će obrazloženje odluke Višeg suda dobiti na uvid tek za mesec dana.

Šta su rekli svedoci tokom ranijeg suđenja?

Na prvom suđenju pred Višim sudom u Nišu septembra 2023, otac Andrija Naumova, Oleg, izjavio je da su njegovih pola miliona evra pronađenih u automobilu kojim je njegov sin 7. juna 2022. pokušao da iz Srbije pređe u Severnu Makedoniju.

Novac je, kako je rekao, pozajmio od poslovnog partnera 16. februara prošle godine, kako bi otvorio još jedan televizijski kanal.

On je rekao da se duže od trideset godina bavi privatnim biznisom u medijima.

Istakao je da ima osam privatnih firmi – sedam registrovanih u Ukrajini, a jednu u inostranstvu.

Rekao je i da novac nije pozajmio od neke od banaka jer su se tokom januara i februara dogodila dva „napada iz inostranstva na ukrajinski bankarski sistem“.

Država je ograničila sume koje mogu da se podignu u bankama, rekao je tada otac Andrija Naumova.

„Posle izbijanja rata u Ukrajini nisam mogao da radim na otvaranju novog televizijskog kanala i taj novac sam preneo u Evropu.

„Nisam mogao preko računa da ga prebacim jer su transakcije bile obustavljene.

Novac koji je pozajmio od poslovnog prijatelja predao je krajem marta u Nemačkoj njegovoj snaji Ani Revenko, kako bi kupila kuću u Turskoj gde bi se preselila cela porodica, izjavio je stariji Naumov.

Ko je Andrij Naumov?

Galina Korba, BBC ukrajinski servis

Andrij Naumov

Schemes (RFE/RL graphics)
Andrij Naumov

Ima 42 godine i veliko iskustvo u ukrajinskim bezbednosnim službama.

Radio je 12 godina u kancelariji ukrajinskog Generalnog tužilaštva.

Posle toga je kratko vreme proveo na rukovodećoj poziciji Državne agencije za Černobiljsku zonu isključenja – organu koji obezbeđuje rad u zoni nuklearne elektrane uspostavljene posle nesreće 1986.

Naumov je odatle prešao u Službu bezbednosti Ukrajine (SBU), pošto je Ivan Bakanov, nekada bliski saradnik i prijatelj predsednika Zelenskog, postavljen za šefa SBU 2019.

Istraživački novinari opisivali su Naumova kao „prijatelja i desnu ruku“ Bakanova, iako njih dvojica nikada nisu komentarisali ove navode.

Naumov je postavljen za načelnika Glavnog direktorata za unutrašnju bezbednost SBU, a godinu dana kasnije 2020, predsednik Zelenski mu je dodelio čin brigadnog generala, prvi put u istoriji ove službe.

Naumov je uvek bio daleko od očiju javnosti, malo je njegovih fotografija dostupno, izbegavao je komunikaciju sa novinarima, a aktivnosti odeljenja koje je vodio proglašene su tajnom.

I pored toga, njegovo ime povezivalo se sa nekoliko velikih skandala.

Istraživanje RSE i ukrajinskog javnog servisa u okviru projekta Šema, otkrilo je da su članovi porodice Naumova u proteklih nekoliko godina stekli vrednu imovinu koja se ne može objasniti njihovim prihodima – apartman u zgradi u centru Kijeva i imanje nedaleko od glavnog grada.

Novinari su saznali i da Naumov lično koristi ovu imovinu.

Otkrili su i da je stan njegove majke kupljen po ceni tri put nižoj od tržišne vrednosti.

To je otvorilo pitanja o izbegavanju poreza, u najmanju ruku, ili o korupciji, u krajnjem slučaju.

Nekoliko meseci kasnije, u januaru 2021, iz SBU je neočekivano saopšteno da je rešen jedan veliki slučaj.

Drugi visokopozicionirani zvaničnik službe, bivši načelnik Dimitro Njeskaromnij, pripremao je atentat na Naumova.

Prema istrazi, Naumov je sprečavao Njeskaromnija da se vrati na visoku poziciju u SBU.

Njeskaromnij se od tada skrivao od istrage, ali je rekao da su optužbe protiv njega bez osnova.

U julu 2021, Jurij Rasuk, službenik SBU, priznao je krivicu o učestvovanju u pripremi atentata i sklopio dogovor sa nadležnim organima.

Istog leta, Naumov je iznenadno otpušten iz SBU.

Iz kancelarije predsednika Ukrajine tada je zvanično saopšteno da je u pitanju potreba za „sistematskom transformacijom“, a nezvanično, mediji su izveštavali o tome da se SBU sve češće povezuje sa krijumčarenjem.

Novinar blizak opoziciji Jurij Butusov pisao je da je Naumov „rukovodio krijumčarenjem, pokretao i zatvarao fabrikovane krivične postupke i oduzimao biznise.“

Pripisivana mu je i saradnja u krijumčarenju sa Aleksandrom Akstom – nemačkim državljaninom sa kojim je uhapšen u Srbiji.

Ime Andreja Naumova ponovo je dospelo u centar pažnje ukrajinske javnosti posle početka ruske invazije 24. februara 2022.

Šema je objavila da je Naumov napustio Ukrajinu nekoliko sati pre invazije, a da je u martu pretraženo nekoliko njegovih stanova.

Kasnije su iz Državnog istražnog biroa saopštili da je Naumov počinio delo veleizdaje.

IZ SBU su potom pojasnili da je Naumov bio u mogućnosti da prikuplja i šalje podatke ruskim specijalnim službama o bezbednosnim sistemima u zoni isključenja u Černobilju.

Ove podatke je mogao da prikupi i kao neko ko je nekada rukovodio ovom zonom i kao zvaničnik SBU.

Posle početka invazije, ukrajinski zvaničnici su priznali da je za njih bilo veliko iznenađenje što su Rusi napad na Kijev izveli sa strane elektrane u Černobilju, kao i da je sama elektrana okupirana posle nekoliko nedelja, sve dok ruske snage nisu počele povlačenje iz regiona Kijeva pred naletom ukrajinskih trupa.

U martu 2022, Zelenski je oduzeo Naumovu čin generala, nazivajući ga „izdajnikom“.

U prvih nekoliko meseci posle ruske invazije, nekoliko visokih zvaničnika SBU optuženo je za izdaju.

U opširnom intervjuu za BBC u februaru 2024. godine, Naumov je odbacio sve optužbe protiv njega.

„Zelenski mi je dao odrešene ruke, a onda su me se njegovi ljudi rešili“, rekao je Naumov za BBC.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Trenutno na radiju

Buika
Pre 48 minuta

No Habra Nadie En El Mundo

Buika
Lax Alex Con Trax
Pre 44 minuta

Smalltown Boy (Bronski Beat)

Lax Alex Con Trax
Claptone
Pre 41 minut

Zero

Claptone
Lola Young
Pre 38 minuta

So Sorry

Lola Young
Franz Ferdinand
On Air!

Curious

Franz Ferdinand

Amber Alert

City Smart Club

Vremenska prognoza

NIŠ
Send this to a friend