U ovoj jedinstvenoj noći, kada su vrata kulturnih ustanova otvorena do kasnih večernjih časova, publika može uživati u različitim sadržajima i bogatom kulturnom programu.
Ljubitelje davne istorije očekuju tri zanimljiva predavanja u Aerheološkoj sali. Vesna Crnoglavac će posetiocima otkriti tajne antičkog grada, Slobodan Mitić će govotiri o srednjevekovnom oružju, dok će Stanisalv Pavlović posetiocima pričati o Viničkom blagu.
Posetioci koji žele da saznaju o podvizima Stevana Sinđelića i srpske vojske mogu da posete Ćele kulu i čuju istorijske priče od kustosa muzeja Marine Vlaisavljević i Bojane Nešić, dok oni koji žele da upoznaju heroine poput Nade Tomić, po kojoj je jedna ulica u gradu i ponela ime, mogu da posete Logor “12. februar” gde će ih dočekati Nebojša Ozimić i Ivan Mitić.
Poete, ali i ljubitelji pisane i izgovorene reči imaće prilike da se upoznaju sa stvaralaštvom Branka Miljkovića, ali i zavičajne pesnikinje Gordane Todorović, otrgnute od zaborava u Književno memorijalnoj postavci uz stručno vođenje Jelene Bogdanović. U ovoj kulturnoj ustanovi biće predstavljen i Muzejski zabavnik od 18 do 20 sati.
Stručna vođenja kustosa u Ćele kuli i Logoru na Crvenom Krstu odvijaju na svakih sat vremena od 18 do 22 sata, a u Književno-memorijalnoj postavci Sremac/Miljković na savakih sat vremena.
U ovoj noći posetioci će takođe moći da vide i blago koje čuva Muzej crkvenih starina koji je smešten u Svetosavskom domu, ali i jedinstveni muzej u kome se čuvaju proizvodi nekadašnje Elektronske indistrije u Naučno tehnološkom parku.
Dok će ljubitelji umetnosti u Noći muzeja moći da posete čak nekoliko izložbi: “Iza objektivnosti” u Galeriji Sinagoga, dela nastava u okviru Grafička radionica Sićevo u Paviljonu u Tvrđavi, izložbu skulptura Marka Vućkovića u Salonu 77 kao i retrospektivnu izložbu slika Dragana Kostića u Oficirskom domu.
Izložba u Sinagogi u Noći muzjea otvorena je od 17 do 22h, dok su postavlje u Salonu 77, paviljonu i oficirskom domu otvorene od 18 sati do ponoći.
Najmađi će, takođe, uživati u bogatom pogramu, a prva radionica će se održati ispred Gradske kuće 14. maja, dok su ostale planirane 17, 18, 19. maja u Kniževno memorijalnoj postavci.
Podsetimo, Evropska Noć muzeja se u Srbiji obeležava od 2007. godine, a 14. maj je značajan, jer tada počinje Nacionalna nedelja muzeja koja traje sve do 20. maja. U okviru ove nedelje biće obeležen još jedan važan datum Međunarodni dan muzeja 18. maja.
Tokom Nacionalne nedelje muzeja ulaznice se posetiocima ne naplaćuju, sem ako u pitanju organizovane turističke grupe.
Dodaj komentar