Događaj koji godinama unazad okuplja ljubtelje pisane reči, započela je niška književnica i nekadašnja urednica književnog programa, Stana Dinić Skočajić. Dve decenije kasnije Nišlije i dalje dolaze na razmenu knjiga i šačicu razgovora.
„Ovo mi je drugi put da prisustvujem svetosavskoj razmeni knjiga, zato što mogu da pronađem i stručnu literaturu, ne samo beletristiku. Pronašla sam uglavnom literatutru iz sociologje i urbanih prostora, tako da mi se sviđa razmena. I jedna makar knjiga je dobrodošla za bogaćenje fonda“, kaže Nišlijka.
Pored tradicionalnog antikvarijata koji se organizuje u zimu, ljuditelji knjige znaju da ih očekuje još jedna razmena štiva u letnjim mesecima. Međutim, kako je posećenost ovakvim dogažajima velika, dešava se da razmena knjiga bude organizovana i van kalendara, te ih tokom godine bude i više.
„Ovo je dvadeseti, jubilarni antikvarijat. Međutim, počeli smo i tokom godine da radimo razmene knjiga, tako da je antikvarijata bilo i više, ali ovaj naš tradicionalni za koji je uvek veliko interesovanje tradiciju ima već dve decenije“, kazala je Milena Mišić, urednik književnog programa Niškog kulturog centra i dodala da je interesovanje građana veliko.
Potreba mladih za čitanjem postoji, ali ne i adekvatna literatura
Razmena knjiga privukla je pažnju mladih, posebno sednjoškolaca koji su došli da pronađu nešto za sebe. „Već sam našla dve knjige, volim zabavne strašne avanture,a zanima me i psihologija. Mislim da su ovakve razmene knjiga jako bitne i da je ovo veoma dobar način da se ljudi upoznaju i nađu zajednička zanimanja“, kaže učenica srednje škole.
Još jedna devojka koja je posetila antikvarijat kaže da je došla u potrazi za novim štivom za čitanje, jer joj je to omiljena aktivnost. Na pitanje da li mladi čitaju odgovara da problem ne leži samo u tome da mladi nedovoljno čitaju već da ima literature za njihov uzrast.
„Ja volim da čitam dok moj brat ne voli. Možda je danas nešto teže podstaći mlade na itanje, ali je potrebno napraviti nešto što je iz njihovog sveta, što će im privuči pažnju. Knjiga namenejnih mladima ima, ali ne toliko koliko za odrasle ili za decu. Mislim da je potrebno više knjiga koje bi se obraćale tinejdžerima“, priča sagovornica.
Dodaj komentar