„Ono što je značajno i važno i što nama omogućava da se borimo protiv ovog karcinoma to je prvo da znamo uzročnik, a to su humani papiloma virusi, a njih ima oko 40 tipova i razvrstani su u neke tri grupe po svom onkogenom potencijalu“, objašnjava Savović i dodaje da promene koje ovaj virus izaziva na grliću materice mogu da se uoče uzimanjem brisa ili kolkoskopskim pregledom.
„Novina u ovom veku je mogućnost hapevetizacije, uzimanjem brisa možemo da odredimo tip virusa koji eventualno nađemo na tom donjem genitalnom traktu i na taj načun znamo da li se radi o virusu koji može dovede do karcinoma ili se radi o nekom manje opasnom virusima koji mogu da naprave promene tipa kondiloma. Ono što je u ovom veku možda i najvažniji iskorak u borbi protiv karcionoma je vakcina“, kaže sagovornik i dodaje je vakcina namenjena mladima, od maja prošle godine besplatna i dostupna u domovima zdravlja.
Savović objašnjava da vakcina pruža zaštitu od čak devet tipova virusa i da je ona najznačajnija u borbi protiv karcinoma, ali da i pored toga ostaje još više od 30 tipova virusa koji nisu obuhvaćeni, te PAPA test i kolkoskopski pregled i dalje ostaju značajni. Dodaje da se bolest javlja u dva pika oko 28 što je ređe i 44 godine života, te je važno da žene budu redovne na pregledima, čak i ako nisu u riziku.
„Napravili smo značajan iskorak u odnosu na pre dvadeset godina. Stopa smrtnosti je tada na nivou zemlje bila oko 23 na 100.000 žena, a Niš je bio ispod tog nivoa. Prema poslednjim podacima stopa smrtnosti u Srbiji je oko 11,3, dok je u Nišu 6,5 što znači da smo napravili neke pomake i da stvari nisu crne kao što su nekad bile, jer je svaki izgubljen život naš poraz“, kaže lekar.
Inače, niški Dom zdravlja svakog vikenda organizuje preventivne preglede među kojima je skrining na rano otkrivanje raka grlića materice, a od nedavno je pregled moguće obaviti i radnim danima. Takođe, tokom naredne sedmice u kojoj se obeležava Evropska nedelja borbe protiv raka grlića materica biće organizovan niz aktivnosti u cilju podizanja svesti kod žena o važnosti preventive.
Podsetimo, od raka grlića materice u svetu svake godine oboli više od 30.000 žena, dok je u našoj zemlji taj broj veći od 1.000. Gotovo polovina obolelih u svetu izgubi bitku sa ovom opakom bolešću, dok je kod nas taj broj nešto manji – skoro pa trećina.
Dodaj komentar