Fake vs Fact

Reč mladih: kako se odbraniti od lažnih vesti

Mladi su svesni da žive u digitalnom svetu, od koga i kad požele, kako kažu, teško im je pobeći. Okruženi medijima, mobilnim telefonima, računarima i upućeni na njih postaju, u neku ruku, njima podređeni. Menjaju uloge i shvataju da svi ti digitalni uređaji lagano postaju njihovi „vlasnici“. Svesni su i dobrih i loših strana i uče kako da se odbrane od onog lošeg, manipulativnog, lažnog, što dolazi do njih, kontrolišući pre svega sopstvene aktivnosti na društvenim mrežama.

Kroz niz radionica i razgovora sa mladima dobijamo izvanredne rezultate. Iako se, često s pravom, plašimo za njihovo poimanje virtuelnog sveta i bezbedno snalaženje u njemu, kao i da li će uspeti da u tom mlađem uzrastu uspešno razlikuju  činjenice od laži u onlajn prostoru, dobili smo mnogo zanimljivih i pametnih razmišljanja, koja ovde delimo sa vama.

„Mediji nam mogu pomoći u mnogo čemu i to za nekoliko sekundi, ali mi sem te pozitivne strane moramo sagledati i negativne, kao što su to neprimereni sadržaji, opasni portali i lažne vesti koje su neprestano prisutne i vrebaju  lakovernog čitaoca. Zato, svaku informaciju koja nas zanima i koju vidimo jednom na nekom portalu, to odmah treba da istražimo i na drugim portalima, na drugim medijima i tako  ćemo utvrditi verodostojnost vesti“

„I slike, fotografije mogu biti prenosioci lažnih vesti“

„Lažne vesti često mogu da ugroze nečija osećanja i da se odraze negativno na neku grupu ljudi. Čini mi se da su najveće mete za lažne vesti poznate ličnosti. Mnogi misle da su oni sa pravom njihova meta, ali mi mislimo da svačija privatnost i osećanja treba da se poštuju„

„Lažnih vesti o smrti poznatih ličnosti ima mnogo, o glumcima, rediteljima… Kada mediji objave lažnu vest o smrti poznate ličnosti to može biti jako bolno i za njega, a pogotovo za njegovu porodicu. To je najgori oblik lažnih vesti, skratiti i ugroziti nečiji život. Takođe, bilo je lažnih vesti u vreme vrhunca epidemije koronavirusa, različitih i suprotnih stavova, pa među gomilom različitih podataka o ovom virusu i stanju u zemlji čini se da je nemoguće otkriti istinu“.

„Sve ove vesti su podjednako opasne jer se uz nepažnju i nepromišljenost brzo šire, a najviše ispaštaju lakoverni čitaoci i ljubitelji tog sadržaja, jer je jako neprijatno saznati da je vaš omiljeni pevač ili sportista preminuo, a nije.“

„Naučili smo kako se boriti protiv lažnih vesti: možemo da proverimo kroz registar nacionalnog internet domena (RNIDS), da konsultujemo  Whois.com, da proverimo da možda nije reč o nekom satiričnom portalu, možemo da proveravamo linkove koji se pojavljuju u news feed, naravno da kritički analiziramo svaki sadržaj.“

Projekat se realizuje je u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora.

Dragan Kocić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste komentarisali

Trenutno na radiju

Busker
Za 0 minuta

Dance Our Own Party

Busker
Vaccines
Za 3 minuta

Thunder Fever

Vaccines
Sophie Ellis Bextor
Za 6 minuta

Crying at the Discotheque

Sophie Ellis Bextor
Rox
Za 9 minuta

I Don't Believe

Rox
Gipsy Kings
Za 12 minuta

Trista Pena

Gipsy Kings

City Smart Apartmani

Vremenska prognoza

NIŠ
Send this to a friend