Da borbu protiv nasilnog ekstrmizma moramo da vodimo svi zajedno, da institucije moraju da se uključe i rade ono zbog čega postoje, kao i da je važno na vreme uticati na omladinu, koja je i najosetljivija karika u društvu, poruka je sa okruglog stola održanog sa ciljem da se skrene pažnja na društvo koje je i te kako izloženo različitim vrstama nasilja.
„Svako društvo mora biti aktivno i odlučno se suprotstaviti kako na državno nivou, tako i na lokalnom. Region zapadnog Balkana je jedno od najosetljivijih područja za temu nasilnog ekstremizma imajući u vidu negativno nasleđe koje svi mi imamo sa kraja dvadesetog veka“, kazao je Milan Stefanović, predstavnik i organizator PROTECTA-e. On je dodao da ne postoji prihvaćena definicija ekstremizma, već se najčešće opisuje kao ponašanje i mišljenje na granici dozvoljenog sa tendencijom da se ta granica pređe.
Istakao je da su različiti oblici ekstremizma prisutni u našem društvu, od kulture, sporta, umetnosti, politike.
Učesnici su se usaglasili da ne postoje isti pokretači radikalizacije i nasilnog ekstremizma, kao i da svako može biti izložen na različiti način, ali je uz dobru edukaciju uvek moguće uticati na pojedince. Takođe, ukazali su na to da prevencija počinje od kuće, i da se veliku ulogu i značaj imaju roditelji, ljudi iz okruženja, ali i predstavnici drugih institucija poput socijalnih radnika, policije i drugih.
„Institucije su od velikog značaja i neophodno je da se uključe i pruže usluge građanima zbog kojih postoje“, kazala je Zibija Šarenkapić, učesnica i predstavnica organizacije DamaD iz Novog Pazara.
Upućene su preporuke kako svaki pojedinac iz lokalne vlasti u Nišu, tako i iz organizacija civilnog društva i medija može da deluje u ranom otkrivanju radikalizacije građana Niša.
Učesnici su bili predstavnici lokalnih institucija, opština i organizacija iz Niša. Govorili su: Čedomir Šargić – Institut za javno zdravlje, Osman Balić – YU Rom centar, Sanja Tošić – Kom 018, Igor Milosavljević – Pravni centar Niš, Tatjana Nikolić – Centar za devojke, kao i gosti iz Novog Pazara, Sead Biberović iz Urban In-a i Zibija Šarenkapić iz organizacije DamaD. Moderator skupa i predstavnik ogranizatora bio je Milan Stefanović iz PROTECTA-e.
Iz Centra za razvoj građanskog društva PROTECTA poručuju da će se pobrinuti da te preporuke stignu i do lokalne vlasti, sa ciljem da se teorija sprovede u praksi.
“Otvoreni radio za otvoreno društvo” se realizuje u okviru projekta Vlade Švajcarske „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, čiji je cilj aktivno građansko društvo u kome građani više učestvuju u procesu donošenja odluka, naročito na lokalnom nivou. ACT sprovode dve nevladine organizacije: Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative.
Dodaj komentar