„Probleme nikada ne treba rešavati nasiljem nego rečima, jer lepa reč uvek gvozdena vrata otvara“,kazala je Sofija Vuksandić, učenica ove škole. Sagovornica ističe da je važno da pružimo podršku drugima, da ih saslušamo i razumemo, te ćemo na taj način steći nove prijatelje.
Sa njom je saglasna i Lena Mitić koja je za ovu akciju osmislila poruku „Drugarstvo je blago“, jer kako kaže kada imaš drugare imaš sve. Osnovci su na beloj hartiji napisali poruke protiv nasilja, a neretko su se na nnjima mogla videti i srca u znak podrške. Učenici su organizovali kratku šetnju, a potom su izveli plesnu tačku uz numere koje govore o drugarstvu i toleranciji.
Sonja Ščekić, direktorka Sigurne kuće pri kojoj i funcioniše Savetovalište za decu žrtve nasilja ističe da je nasilje nad decom, nažalost prisutno u društvu i da je važno raditi na njegovoj prevenciji.
„Deca mogu biti žrtve nasilja i u svojoj porodici, u školi od strane vršnjaka, u zajednici, ali se često dešava da deca budu đrtve nasilja i u digitalnom okruženju. Jako je važno da pre svega podržimo decu, da im pokažemo ljubav, da ih čuvamo i pazimo, ali je važno i da svi zajedno, ali i svako od nas pojedinačnčno radi na tome da nijedno dete ne doživi nasilje„, kazala je Ščekić.
Tim povodom je organizovana i radionica na temu empatije i nenasilne komunikacije za učenike petog razreda, a u planu je da se takve akcije nastave i u drugim školama.
„Nažalost vršnjačko nasilje je često prisutno u našem društvu i zato je jako važno raditi na ovim temama. Radionica je interaktivna i deca će imati priliku da napišu poruku šta je to lepo što će danas učiniti za svog druga ili drugaricu, a dobiće i testove koje se odnose na samoispitivanje njihove epatije, da to ponesu kući, isčitaju i razmisle o empatiji i nekim svojim buduim postupcima“, navodi Ščekić.
Kutija poverenja način da učenici kažu šta ih muči
Učenici su pred početak akcije u kutiju poverenja mogli da ostave poruke o tome šta ih najviše muči i o čemu bi želeli da se govore na radionici. Bojan Krstič, direktor OŠ „Njegoš“ objašnjava da te kutije služe toma da učenici koji su izloženi nekom vidu nasilja, na njega ukažu.
„Kutija poverenja služi da deca koja su uplašena i misle da trpe bilo koji vid nasilja: fizičko, verbalno ili elektronsko ostave poruku, to mogu da učine anonimno, na njega ukažu, a potom će stručne službe to istražiti“, ističe direktor i dodaje da današnja radionica i služi tome da se sa učenicima razgovara o njihovim problemima. Pored toga, smatra direktor važno je edukovati i roditelje, ali i nastavnike.
Dodaj komentar