Prema rečima Poverenika Marinovića cilj ovih diskusija jeste da probude kod građana Srbije svest i potrebu da štite svoje lične podatke. „To je posebno potrebno u današnje vreme ubrzanog razvoja digitalizacije i veštačke inteligencije kada su lični podaci građana ugroženi na jedan novi način koji do sada nije postojao“, kaže Marinović.
Kada su u pitanju lični podaci građana zakon nije primenljiv u praksi. „Neka pitanja u zakonu nisu ni dotaknuta ili su samo dotaknuta“, objašnjava Marinović. Kako on dodaje Nacrt strategije zaštite podataka je urađen i jedan segment se tiče izmene i dopune ovog zakona. „Prva brana zaštite podataka jesmo mi sami. Mi moramo da štitimo svoje podatke, moramo da znamo kome treba da damo svoje podatke a kome možemo da ih uskratimo“, poručuje Poverenik.
Posebno se dotakao teme društvenih mreža i onlajn kupovine. „Građani olako daju mnoštvo svojih podataka kako bi dobili sitnu korist, kako bi naručili neku robu, dobili neku uslugu. Treba uvek razmisliti o tome koji podaci u koju svrhu su potrebni. Ono što se previđa jeste to da su naši podaci postali valuta kojom se trguje. Najbogatiji ljudi sveta su vlasnici društvenih mreža, koje su uglavnom besplatne, ali oni trguju našim podacima. Vi date podatke za jednu svrhu, ali onda kompanije krenu da vas opsedaju pošto su vas već profilisali“, kazao je Marinović.
Ovo je prva od planiranih 15 panel diskusija koje će biti realizovane u odabranim lokalnim samoupravama. Panel diskusije se organizuju u okviru projekta Jačanja vladavine prava u Srbiji, a Savetnik za vladavinu prava Petar Antić je rekao da je uskoro u Nišu planirano održavanje treninga za rukovaoce zaštite ličnih podataka.
Dodaj komentar