„Bio sam komandant snaga koje su branile Košare i sećam se mnogo detalja, mnogo događaja i uspeha i bolnih treunutaka kada su ginuli ti divni junaci. U tom trenutku nisam imao vremena da žalim poginule, jer sam morao da razmišljam kako da spašavam žive. To su moja sećanja, kazao je pukovnik Ljubinko Anđelković koji je predvodio bitku na Košarama.
Anđelković ističe da je važno da se porodicama poginulih i živim borcima obezbedi ono što su zaslužili. „Oni nisu ratovali za privilegije, ali dajući svoje zdravlje, svoju psihofizičku kondiciju, više nisu koncentrisani da u svojoj profesiji zarađuju i obezbede egzistenciju svoje porodice. Zbog toga je važno da im se obezbedi zdravstvena zaštita i osigura egzistencija“
Dodao je da ima moralnu obavezu da se bori da sećanje na heroje s Košara živi. „Činjenica je da mi živi danas nosimo 108 nezlečivih rana i 265 ožiljaka za našim saborcima koji su izgubili delove tela. Košara je bitka koja i danas traje za afirmacije, za priznanje.“, zaključuje pukovnik.
„Puno mi znači što je ovaj Bulevar poneo ime po herojima s Košara. To mi daje mi nadu da moji ratni drugovi neće biti zaboravljeni, kazao je Darko Anđelković borac sa Košara i inicijator da Bulevar ponese ime po palim borcima. On je istakao da je svaki dan na Košarama nosio svoju priču, ali da mu je najteže padalo kada je morao da nosi svoje drugove koji su položili život za otadžbinu.
„Ovo je još jedan beleg junaštva, ne samo za junake s Košara već za sve junake koji su branili zemlju. Branili su se je sa oni što jedino imaju, svojim životima. Ja se i danas klanjam senama poginulih svojih saboraca. Sve se na kraju svodi na ono kako naš narod kaže: mrtve ne zaboravite, žive poštujte. Da se ne zaboravi“, istakao je general, Vladimir Lazarević.
Bitka na Košarama odigrala se između pripadnika Vojske Jugoslavije i pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova, podržavane od strane regularne Vojske Albanije i NATO avijacije. Bitka se vodila oko graničnog prelaza Raša Košares na granici SR Jugoslavije i Republike Albanije. Počela je na Veliki petak 9. aprila i trajala sve do 10. juna 1999., tokom NATO bombardovanja SRJ. Na Košarama je život izgubilo 108 pripadnika Vojske Jugoslavije.
Dodaj komentar