„Svedoci smo da zadnjih četrdeset godina nije ulagano u stambene zajednice, a posledica toga jesu oronule fasade, gubitak toplote u našim domaćinstvima, krovovi koji prokišnjavaju, liftovi koji ne rade i ovaj javni poziv je upravo korak ka reešavanju ovih problema“, objašanjava Ivan Pavlović, iz KLER i dodaje da stanari mogu sami da sakupe neophodnu dokumentaciju ili je mogu potražiti po službenoj dužnosti.
Upravo je dokumentacija ono što muči stanare, jer kako kažu mnogo košta da sakupe sve papire, a zbog kratkih rokova konkursa uvek postoji mogućnost da zafali neki papir. Kada je reč o ulaganjima, upravnici stamebnih zgrada ističu da su troškovi zamene liftova, popravke krova i saniranje oronlih fasada veliki izdatak, te stanari ne mogu sami to da plate, te je konkurs za sufinansiranje način da reše ono što ih muči.
„Najveći problemi jesu fasade, a najčešći krovovi. Krovove prvo osete ljudi, curenje, vlaga u stanu, a fasade misile da vide, ali niko nije svestan kolika je potencijalna opasnost od pada samo jednog dela fasade ili kamenčića sa sedmog sprata, tek liftova nisu svesni, jer kad krene sanacija tek vidite koliko to košta“, objašanjava Violeta Đorić, profesionalna upravnica.
Đorić ističe da samo sanacija krova košta oko milion dinara, lifta gotovo za polovinu više, a fasada i više miliona.“Samo srce lifta, kablovi, motor košta milion dinara, a kabina preko četri stotine hiljada, što je ogromna suma za stanare, a pritom i opasnost za njihov život“, objašnjava Đorić i dodaje da stanari skupljaju novac za tekuće održavanje, ali to nije dovoljno za neku važniji investiciju jer sanacija krova košta oko milion dinara.
„Problem su niže zgrade koje idu u širinu, na primer jedna zgrada u ulici Cara Dušana ima po dvadeset stanova na ulazu, što znači da dvadeset ljudi treba da odvoji novce za krov koji je površine za oko dvesta kvadrata, ali najskuplja investicija za koju još ne smemo da pitamo koliko košta je fasada, ja sam ako upravnik uradila predračun za samo jednu zgradu i fasada je iznela 8, 5 miliona“, navodi sagovornica.
Oni koji žele da se prijave na konkurs dokumentaciju mogu preuzeti sa sajtu Grada Niša i KLER-a, ili na šalterima Jedinstvenog upravnog mestau Ulici Nikole Pašića. Prijave se mogu dostaviti i poštom, Gradskoj upravi za organe Grada i građanska stanja (Nikole Pašića 24) ili lično, na šalterima JUM-a, a neki od uslova su je stambena zajednica registrovana i da su njeni članovi saglasni da finansiraju eventualne dodatne troškove.
Konkurs je otvoren do 22. februara, a pravo učešća imaju registrovane stambene i stambeno-poslovne zajednice. Za konkurs je opredeljeno 30 miliona dinara iz gradske kase.
Dodaj komentar