Stanovnici tog dela Niša kažu da jedno po jedno domaćinstvo dobija poziv iz Uprave za imovinu i održivi razvoj u kome ih obaveštavaju da će njihovi placevi biti delimično eksproprisani zbog izgradnje dalekovoda od 110 kilovolta.
„Nisam dobila konačno rešenje, ali sam bila u Upravi za imovinu i tamo saznala da će mi biti oduzeto, nepotpunom eksproprijacijom, 108 metara kvadratnih, što je više od ara zemlje“, objašnjava Biljana Vasić, jedna od meštanki naselja Brzi Brod i dodaje da im je rečeno da s obzirom na to da je reč o nepotpunoj eksproprijaciji zemljišta neće se rušiti objekti u dvorištu, ali isto tako vlasnici neće moći da grade ništa u sopstvenim dvorištima.
Sagovornica objašnjava da su sve kuće u ulici legalno izgrađene na placevima koje su vlasnici kupili od opštine Niš osamdesetih godina prošlog veka i za koje su platili sve neophodne takse i naknade, te da će nepotpuna eksproprijacija umanjiti vrednost placa, ukoliko bi bilo ko od meštana, sutradan, želeo da ga proda.
Pored problema imovine, meštane ovog prigradskog naselja muči i dosta ozbiljniji problem zračenja koje će kako kažu biti veliko s obzirom na to da se dalekovod, barem u Biljaninom slučaju biti veoma blizu njene spavaće sobe. „Ono što nas posebno zabrinjava je blizina dalekovoda, u mom slučaju na svega šest metara od spavaće sobe. Niko ne zna da nam kaže koliki će biti nivo zračenja i kako će se to odraziti na nas koji tu živimo, na životnu okolinu“, kaže zabrinuta sagovornica.
Iz Elektromreže Srbije, međutim kažu da su sve zakonske procedure za izgradnju objekta sprovedene, kao i da su ispoštovani svi tehnički standardi i normativi. „Naglašavamo da je sprovedena kompletna procedura po Zakonu o proceni uticaja na životnu sredinu i urađena Studija o proceni uticaja na životnu sredinu. Studija je prošla stručnu kontrolu Ministarstva zaštite životne sredine, kao i sve neophodne javne uvide, javne rasprave i javne prezentacije. Ministarstvo zaštite životne sredine dalo je saglasnost na predmetnu studiju“, navode u odgovoru.
Dodaju da su mislili i na životnu okolinu. „Na ovom konkretnom projektu je i u tehničkoj dokumentaciji, a i u studiji o proceni uticaja, data još jedna izuzetno važna mera, a u cilju što manjeg ometanja funkcija u prostoru. Po tehničkim normativima bilo je dovoljno da najniža tačka provodnika bude 8,8 m od zemlje, međutim projektom je opredeljeno da to bude 14 m. Samim tim, projekat je znatno unapređen baš u delu odnosa sa okolinom“, piše u odgovoru EMS-a.
Dodaj komentar