„Moramo iskoristiti sve, ne bismo li zaustavile nasilje nad ženama”, započinje priču Iv Ensler. Ona se u borbu protiv nasilja uključila jer joj je veliki broj žena prilazio posle izvođenja njene predstave „Monolozi vagine”. Umesto da joj se pohvale, kako je očekivala, žene su joj govorile kroz kakvu vrstu nasilja su prošle. „Statistika UN-a pokazuje da jedna od tri žene tokom života doživi neki vid nasilja. Nasilje je normalizovano. Očekujemo ga, umesto da budemo uznemireni i kažemo ne nasilju”, navodi Iv.
Rada Borić aktivizmom se bavi više od tri decenije, a kroz aktivizam se trudi da promeni situaciju za žene, naročito kada je u pitanju nasilje nad ženama. „Najveći problem su institucije koje još uvek fukcionišu na način da se boje moćnika i moći. Vrlo često naši sudovi i socijalne službe podržavaju zlostavljače i to treba menjati”, navodi ona. Dodaje da je u Hrvatskoj, odakle dolazi, prošle godine ubijeno trinaest, a ove godine devet žena. Poseban problem predstavlja ekonomsko nasilje i zanemarivanje. „Moramo rušiti sve stereotipe u kojima su krive žene. Moramo promeniti fokus da u fokusu bude žena žrtva”, njen je zaključak.
Tatjana Nikolić najavila je i 16 dana aktivizma, koji počinju 25. novembra, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja na ženama. Tada će imati i ulični performans koji govori upravo o femicidu. Njihova težnja, kako navodi Tanja, je da femicid postane posebno krivično delo. „Femicid je ubistvo žene zato što je žena i to je način da se pokaže ta moć i kontrola. Sve ostalo je suštinski manje bitno”, ističe ona. Dodaje da je od 2010. do sada ubijeno 400 žena, od kada se vodi statistika.
Dodaj komentar