Prijave koje su novinari iz „Južnih vesti“ podnele su odbačene, ali će ipak morati ponovo da se preispitaju u Osnovnom tužilaštvu. Nakon što je Osnovno tužilaštvo u Nišu odbacilo prijavu za pretnje o napadu ekipe Južnih vesti u izbornom danu, a advokat medija podneo prigovor, Više javno tužilaštvo obavezalo je Osnovno da ponovo “preduzme dokazne radnje”
Kako iz Južnih vesti kažu, poslat im je dopis u kome stoji da je Više javno tužilaštvo dalo obavezna uputstva nižestepenom organu.
,, Obaveštavamo Vas da je VJT u Nišu usvojilo Vaš prigovor i izdalo obavezno uputstvo OJT u Nišu za preduzimanje dokaznih radnji“, – piše u dopisu Tužilaštva.
Podsetimo se, fotograf „Južnih vesti“ fotografisao je izborno mesto u OŠ “Stefan Nemanja”, gde se u tom trenutku ispred biračkog mesta našla žena osumnjičenog sa spiskovima glasača SNS-a, što je kako navode “Južne vesti” i ona sama potvrdila. Osumnjičeni je prema rečima novinara prišao i pripretio da se fotografije njegove žene izbrišu, što je zabeleženo na audio snimku. Nakon što je saslušao svedoke i preslušao audio-snimke, tužilac Osnovnog javnog tužilaštva ustanovio je da optuženi nije kriv.
On im je, prema njihovom svedočenju rekao “polomiću ti noge i ubiću te ako ne obrišeš snimke moje žene“, ali tužilac to nije prihvatio jer se nije podudaralo sa audio-snimkom koji su Južne vesti dostavile. Prihvatio je iskaze osumnjičenog i ostalih svedoka i doneo odluku da odbaci prijavu. Podsetimo, incident se dogodio 21. juna prošle godine, u izbornom danu, ispred biračkog mesta u OŠ “Stefan Nemanja” u Nišu.
Nedavno je Vlada Srbije pokrenula SOS broj za novinare koji se ne osećaju sigurno. Poziv na broj je potpuno besplatan, a kako najavljuju, radiće non- stop. Na telefonske pozive, prema njihovim rečima, odgovaraće pravnici koji imaju iskustvo u radu na slučajevima nasilja prema medijskim radnicima. Novinari će od njih dobijati informacije o kontaktima u policiji i tužilaštvu nadležnim za region u kojem rade ili u gde se dogodila pretnja ili nasilni čin.
Dodaj komentar