Centar za razvoj građanskog društva PROTECTA sprovodi projekat „NEnasilNI odgovor“ sa ciljem da se informišu, edukuju, osnaže i umreže građani, mediji, institucije i organizacije iz Niša na temu nasilnog ekstremizma i njegove prevencije i suzbijanja. Učesnici okruglog stola su predstavnici institucija i organizacija iz Niša koje se bave ovom temom.
„Cilj okruglog stola je da na jednom mestu okupimo sve zainteresovane strane za suzbijanje nasilnog ekstremizma, da analiziramo situaciju i aktivnosti u Nišu i okruženju vezanu za pojavu nasilnog ekstremizma i da pokušamo da zajedno dođemo do preporuka za njegovu prevenciju i suzbijanje na lokalu“, kažu iz organizacije.
Panelisti su: Čedomir Šargić – Institut za javno zdravlje, Osman Balić – YU Rom centar, Sanja Tošić – Kom 018, Igor Milosavljević – Pravni centar Niš, Tatjana Nikolić – Centar za devojke, kao i gosti iz Novog Pazara, Sead Biberović iz Urban In-a i Zibija Šarenkapić iz organizacije DamaD. Moderator skupa i predstavnik ogranizatora je Milan Stefanović iz PROTECTA-e.
„Nasilni ekstremizam je „zagovaranje, podržavanje, pripremanje ili na bilo koji drugi način davanje podrške (ili opravdanja) ideološki motivisanom nasilju u cilju ostvarivanja socijalnih, ekonomskih ili političkih ciljeva”. Nasilni ekstremizam i latentni okidači radikalizacije spadaju u najprisutnije izazove današnjice, oni se mogu manifestovati u čitavom nizu pitanja, uključujući politička, verska i rodna“, pojašnjavaju.
Podsetimo, PROTECTA je u utorak 18. maja sprovela uličnu akciju pod istim nazivom i na taj način skrenula pažnju na uvek aktuelne probleme, ali i moguća rešenja.
Projekat „NEnasilNI odgovor“ koji realizuje PROTECTA je podržan u okviru regionalnog projekta „Zajednice na prvom mestu: Stvaranje centra civilnog društva za rešavanje pitanja nasilnog ekstremizma – od prevencije do reintegracije“ koji sprovodi Forum MNE (Crna Gora), Centar za pravne građanske inicijative (Albanija), Nada i domovi za djecu BiH (Bosna i Hercegovina), Partneri Kosova – Centar za upravljanje sukobima (Kosovo), Centar za zajednički jezik (Severna Makedonija) i Kulturni centar DamaD (Srbija), a koji finansira Evropska unija i sufinansira Ministarstvo za državnu upravu Crne Gore.
“Otvoreni radio za otvoreno društvo” se realizuje u okviru projekta Vlade Švajcarske „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, čiji je cilj aktivno građansko društvo u kome građani više učestvuju u procesu donošenja odluka, naročito na lokalnom nivou. ACT sprovode dve nevladine organizacije: Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative.
Dodaj komentar