“Ostarenje prihoda je 11.123.935.551 dinar ili 95,30 odsto, dok je obim rashoda 10.906.273.007 dinara ili 91,06 odsto. Najviše novca je otišlo za predškolsko obrazovanje i vaspitanje, za organizaciju saobraćaja i infrastrukture, poljoprivredu i razvoj turizima, lokalni i ekonomski razvoj omladine i sporta“, objasnila je Nina Ilić v.d. načelnica Uprave za finansije.
Prema rečima načelnice Uprave za finansije najveći prihodi su ostvareni od poreza na zarade što znači da je došlo do većeg zapošljavanja i porasta zarada, kao i od poreza na imovinu koji je uslovljen porastom broja poreskih obveznika, odnosno povećanom izgradnjom na teritoriji grada.
“Što se tiče prihoda najveći prihodi su ostvareni po onovu poreza na zarade i to je u iznosu od 8.352.843.351 dinar što je 73,26 odsto od ukupnog bužeta, drugi po važnosti i zastupljenosti u prihodima budžeta je porez na imovinu u iznosu od 1.732.226.000 dinara ili 15, 19 odsti i redovi transveri sa nivoa Republike su 1.545.718.000 dinara ili 13, 56 posto”, objašanjava Ilić i dodaje da je kreditna zaduženost 630 miliona.
Kada je budžet u pitanju opozicija smatra da se čelnici gradske vlasti hvale kapitalnim investicijama, dok u praksi ništa nije urađeno. “Kad su kapitalne investicije u pitanju to je jedno veliko ništa. Ništa nije urađeno, Grad se iznova zadužuje”, kritikovao je Branisav Jovanović odbornik koalcije “Niš moj grad” čelnike gradski vlasti i dodao da je kreditna zaduženost ista kao kada je na vlasti bila druga garnutura.
Gradonačelnica Dragana Sotirovski na to kaže da na Grad račinu trenutno ima sredtstava da se krediti vrate, ali da je kamatna stopa niska, te će ih refinansirati, a novac uložiti u kapitalne investicije.
“U ovom trenutku sa svim plaćenim dažbinama na računu imao milijardu i tristotine miliona dinara što znači da bismo mogli da otplatimo sve te kredite, ali obzirom na to da su danas jeftini krediti i da je ta kamata minimalna, smatramo da taj novac treba da uložimo u neke kapitalne stvari“, ističe gradonačelnica i dodaje da su takve investicije Akva park, Somborski bulevar, rekonstrukcija veznog cevovoda Medijane kojim se grad snabdeva vodom, a koji kako kaže na obnovu čeka trideset godina.
Dodaj komentar