Okupljeni nastavnici navode da je nasilje u školama prisutno u svim oblicima i na svim nivoima. „Nasilje u školama je prisutno na svim nivoima od vršnjačkog nasilja koje je i najprisutnije, zatim od učenika prema nastavnicima koje počinje verbalnim nasiljem, do snimanja i objavljivanja na društvenim mrežama“, kazao je Slaviša Milosavljević profesor sručnih predmeta u Građevinsko-tehničkoj školi „Neimar“.
Sa tim se slažu i drugi nastavnici koji ističu da su izašli na ulice kako bi skrenuli pažnju javnosti na gorući problem koji se, kako kažu, tiče čitavog društva. „Došli smo do te situacije jer su obrazovni i vaspitni sistem na pogrešnim osnovama. Cilj naše borbe je da zaštitimo čast naše profesije i svu onu decu koja su došla u školu da nešto nauče, kako bi sutradan izrasli u valjane ljude“, kaže profesorka Milijanka Đorđević iz ETŠ „Mija Stanimirović“.
Vladan Ćirić, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Niša ističe da je cilj današnjeg štrajka da skrenu pažnju nadležnog ministratva, ali i vrha države na problem pred kojim, naglašava, više ne smemo da zatvramo oči. „Bili smo prinuđeni na ovakav vid protesta i štrajka jer je nasilje sve prisutnije u školama. Ovi poslednji događaji su umnogome doprineli tome da skrenemo pažnju predsedniku Republike, predsedniku Vlade i nadležnom ministru da počnu da rešavaju probleme u prosveti koji su evidentni“, kaže Ćirić.
Dodaje da su prosvetni radnici skrajnuti na margine društva.“Ne poštuje vas ministar, Vlada, javnost, normalno da ne možemo da očekujemo nikakvo poštovanje ni od učenika pa čak i od nekih neodgovornih roditelja koji podržavaju svoju decu u neprimerenom ponašanju prema nastavnicima“, ističe sagovornik i dodaje da je kranje vreme da se nešto menja.
Štrajk prosvetnih radnika organizovan je širom u Srbije u više od 800 škola i 47 gradova i oština gde Unija sindikata prosvetnih radnika ima svoje članove. Kada je o našem gradu reč nastava je potpuno obustavljena u 24 škole dok su 14 u delimičnom štrajku.
Dodaj komentar