Ideja projekta je bila da se istraži život i rad tri ličnosti, a da se kao produkt rada organizuje izložba na kojoj će nosioci projekta – grupa učenika geografsko-istorijskog odeljenja II/3, predstaviti rezultate svog istraživanja. Reč je o važnim ličnostima iz života škole koji su je nekada davno pohađali ili radili u njoj ili rukovodili radom, a o njima se malo zna u našoj sredini. Projekat je njihov školski zadatak na predmetu „Jezik, mediji i kultura“.
Učenici su tokom prethodnih meseci, uz podršku svoje mentorke Zorice Milenković, tragali za podacima o njihovom životu i radu, posebno iz perioda koji su proveli u školi: Svetislav Tisa Milosavljević kao učenik(1893), Vladimir S.Milošević kao profesor pevanja(„profesor-izbeglica“ u Nišu od školske 1941/42. do 1945/46.), Milan Banić kao direktor (1912-1924).
Na izložbi će moći da se oseti i duh tih davnih vremena. Posetioci će moći da vide dokumentaciju do koje se došlo tokom istraživanja, plakat sa njihovim likovima i tekstove sa najznačajnim podacima. Učenici su pripremili i flajere, a biće izloženi i portreti ovih značajnih ljudi – autorski radovi talentovanih učenika drugih odeljenja i razreda.
Izložbu će upotpuniti dokumentarni film o Svetislavu Tisi Milosavljeviću pod nazivom „Ministar, ban, Perikle…“ koji je snimljen u koprodukciji niškog SKC-a i producentskih kuća South Media i Petar Pan 018 iz Niša.
Na izložbi će se učenicima obratiti i Goran Stanković, reditelj i scenarista filma i preneti svoja iskustva o istraživanju i radu na ovom filmu.
Osim ekipe filma veoma važan saradnik na ovom projektu gimnazijalcima je bio i Istorijski arhiv Niš, a posebno Milutin Miltojević, autor knjige „Svetislav Tisa Milosavljević – od Niša do Banja Luke, od vojnika do državnika“
Dan izložbe o „Tri značajne ličnosti Sremca“ biće zapravo dan sećanja na njih. Učenicima je i bio cilj da na ovaj način ožive sećanje na te izuzetne ljude koji su učili, radili ili vodili školu u veoma teškim, turbulentnim vremenima. Uz to, želeli su i da podsete na njihove zasluge i sve ono što su učinili postavljajući temelje za dalje obrazovanje budućih generacija koje će pohađati nišku gimnaziju, ali i za razvoj sredina i zajednica u kojima su živeli i stvarali, nakon života i rada u Nišu.
Svaka čast učenicima i profesorima na odabranoj temi koju su sjajno obradili.
Niš je srpskoj istoriji dao zaista velika imena i značajne ličnosti i to treba pamtiti, pominjati i što češće predstavljati mladima.
A što se naše gimnazije, niškog „Sremca“ tiče, dovoljno je samo citirati Balaševićeve stihove:
Al’ tako ponekad,
Sa mesta se ne pomakneš,
A opet svima odmakneš.
Nekad ostati znači trajati!